STRONA GŁÓWNA
O NAS
KALENDARIUM
SŁOWNIK MIEJSCOWOŚCI
SŁOWNIK DLA KOLEKCJONERÓW
GRUBY ZWIERZ
POMORZE 1945
KONTAKT
zamek
O NAS Piotr

 Po latach partyzantki i podchodów ze służbą leśną, w 1996 roku przyszło się zalegalizować. Stało się to na mocy decyzji Sądu Wojewódzkiego w Szczecinie. Przez pierwsze dwa lata działalności przygarnął nas Uniwersytet Szczeciński.
Trudności lokalowe sprawiły, że "związek" ten trwał tylko dwa lata. Wtedy też zmienił się Zarząd i nazwa. W upalne letnie dni spotykaliśmy się na wolnym powietrzu obok renomowanego lokalu z hot-dogami. Na nasze leśne wypady uzyskaliśmy wszelkie możliwe papiery i podkładki. Partyzantka odeszła w przeszłość, mogliśmy dumnie dzierżyć w dłoniach saperki i wczesne produkty wykrywaczopodobne. W naszych szeregach skupiliśmy różnej maści dziwaków, pasjonatów czegokolwiek związanego z historią II Wojny Światowej.
 Od 1999 roku zaczęliśmy organizować wystawy, odczyty itp., niosąc w społeczeństwo kaganek oświaty. Aż w 2000 roku pod swe skrzydła przyjął Klub Garnizonowy. W marcu zorganizowaliśmy naprawdę dużą wystawę, którą obejrzała masa osób (w tym VIP-ów) oraz kombatanci z obu stron.
To przysporzyło nam sporego rozgłosu.
 Chwilowo znów jesteśmy bezdomni ponieważ przypisane nam pomieszczenie, które wyremontowaliśmy własnym sumptem pośród trzaskających mrozów, uległo brutalnym prawom rynku.
 Przez lata naszym członkom udało się zgromadzić imponującą górę drobnego złomu i tony opracowań i dokumentacji. Nie gardziliśmy też większymi trofeami. Pomagaliśmy muzeom w akcjach wydobywczych (np. Sturmgeschutz IV dla Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej) lub rekonstrukcjach (słynna "Rosi" z Tomaszowa).
 Ostatnim naszym osiągnięciem, wraz ze Zachodniopomorskim Towarzystwem Poszukiwania Zabytków i Militariów i nieocenionej pomocy Muzeum Narodowego w Szczecinie (tu ukłon w kierunku Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków za przychylność), jest to iż wieża od "Panthery", znaleziona podczas prac ziemnych pozostała w naszym mieście pomimo różnych nacisków z zewnątrz.
 Prace trwają, Stowarzyszenie również.

 
Infoman