STRONA GŁÓWNA
O NAS
KALENDARIUM
SŁOWNIK MIEJSCOWOŚCI
SŁOWNIK DLA KOLEKCJONERÓW
GRUBY ZWIERZ
POMORZE 1945
KONTAKT
zamek
SŁOWNIK MIEJSCOWOŚCI Andrzej Mażul-Guty


Lista nazw niemieckich i ich polskich odpowiedników obejmuje obszar na lewym brzegu Odry od Rosówka na południu do Trzebieży na północy, na prawym brzegu Odry od Gryfina aż pod Goleniów. Od wschodu ograniczone jest to mniej więcej linią rzeki Iny. Lista zawiera również spis najbardziej popularnych nazw miejscowych w Szczecinie (przede wszystkim dzielnic) jak również niektóre miejscowości leżące na obszarze Pomorza. Lista będzie sukcesywnie uzupełniana.
©  Andrzej Mażul-Guty

Gunica Aalbach
Węgornik Aalgraben
Dąbie Altdamm
Brzózki Althagen
Stare Miasto Altstadt
Stare Leśno Alt Leese
Huta Gunicka Alte Glashütte
Grzepnica Armenheide
Załom Arnimswalde
Barnucin Augusthof
Wielgowo Augustwalde
Babina Babbin
Połczyn Zdrój Bad Polzin
Barwice Bärwalde
Niedźwiedź Barenbruch
Barnimek Barnimshof
Barnisław Barnimslow
Bartoszewo Barm
Barcino Barten
Białogard Belgard
Bystra Bergland
Nagórnik Bergmühle bei Wussow
Bystrzyk Bergquel bei Frauendorf
Binowo Binow
Mokrzenica Birkhorst
Śmiłowska Górka Bismarckshöhe
Rogownik Blaurocksmühle bei Altdamm
Bielawa Bleichholm
Morzyce k/Dolic Blumberg b/Dolitz
Bobolin Boblin
Leśniczówka Radolin Bodenberg Försterei
Buk Böck
Pogodno Braunsfelde
Drzetowo Bredow
Wyspa Gryfia Bredower Werder
Jęczydół Brenkenhofswald
Stobnica Browulsgrüben
Smogolice Bruchhausen
Stare Brynki Brünken
Bezrzecze Brunn
Bobolice Bublitz
Góry Bukowe Buchheide
Zaborsko Buchheide
Knieja Bukowa Buchheide Forst
Park Leśny Zdroje Buchheide Forst
Płonia Buchholz
Bukowo Buchholz bei Stolzenhagen
Bytow Bütow
Kamień Pomorski Cammin
Babin Cavelwisch
Sierakowo Charlottenhof
Kliniska Christinenberg
Dobra Daber
Jezioro Dąbskie Dammscher See
Dębostrów Damuster
Bącznik Dickmühl
Bolechowo Diedrichsdorf
Dziwnów Dievenow
Dobropole Gryfińskie Dobberphul
Drawsko Pomorskie Dramburg
Drzeżewo Dresow
Ddobrociechy Dubbertech
Duchowo Duchow
Duńczyca Dunzig
Osowice Eakerberg Forst
Lasek Arkoński Eckerberger Wald
Wzgórze Kupały Elisenhöhe
Złocieniec Falkenburg
Tanowo Falkenwalde
Daleszewo Ferdinandstein
Wysoky Ficksradung
Zdroje Finkenwalde
Skórcza Góra Finkenwalder Höhe
Węglino Fliederbruch
Leśniczówka Arkońska Forsthaus Eckerberg
Sławociesze Franzhausen
Golęcino Frauendorf
Kluczewko Frauenhof
Chociwel Freienwalde
Widok Friedensburg
Łękinia Friedrichsdorf
Podlesie Friedrichswalde
Lisia Góra Fuchsberg
Gardno Garden
Komorówko Geiblershof
Głębokie Glambeck
Jezioro Głebokie Glambeck See
Glinna Glien
Glinki Glienken
Goleniów Gollnow
Puszcza Goleniowska Gollnower Heide
Gocław Gotzlow
Grabowo Grabow
Zdrojewo Graßhorst
Gryfice Greifenberg
Gryfino Greifenhagen
Borne-Sulinowo Gross Born
Gościno Gross Jestin
Basen Górniczy Gross Stein Bruch
Regalica Grosse Reglitz
Bolinko Grünhof
Gołkowo Gülkow
Golczewo Gülzow
Gunice Günnitz
Ustowo Güstow
Popielewo Haffhorst
Tatynia Hagen
Leśniczowka Owczary Hammelstall
Owczary Hammelstall
Rudnik Hammer Mühle bei Altdamm
Sowno Hankenhof
Gubice Hardemoor
Nieznań Heidchen
Starbiszewko Heinrichshof
Ustronie Morskie Henkenhagen
Oleszna Hennigsholm
Skórcza Góra Henningshöhe
Jezioro Szmaragdowe Herta See
Sienno Heuershof
Sowno Hinzendorf
Trzebuń Hirschradung
Dębina Pomorska Hofdamm
Zdunowo Hohenkrug bei Augustwalde
Struga Hohenkrug bei Buchholz
Leśno Górne Hohenleese
Siadło Górne Hohenzahden
Klęskowo Hökendorf
Rudzianka Hökendorferbach
Rzęśnica Hornskrug
Żółtew Hundsforth
Iwno Ibenhorst
Jeziorna Iserbeck
Jeziorna Iserthal
Dobrzany Jacobshagen
Kępy Lubczyńskie Jagenkamp
Jasienica Jasenitz
Błędów Jägersweil bei Altdamm
Jezierzyce Jeseritz
Jutroszewo Johannishof
Dziewoklicz Jungfernberg
Kałęga Kählung
Kalisz Pomorski Kallies
Osetne Pole Karlsberg
Reptowo Karolinenhorst
Karwowo Karow
Karpin Karpin
Karsibór Kaseburg
Boleszyce Katharinenhof bei Finkenwalde
Kłobucko Kellerbercker Mühle
Karstno Kerstenwalde
Kniewo Kienwerder bei Altdamm
Śmiłów Kinderheim bei Finkenwalde
Łomot Klappmühle
Będogoszcz Klausdamm
Chlebowo Klebow
Wełtyński Strumień Klebower Untermühle
Warzymice Klein Reinkendorf
Regaliczka Kleine Regalitz
Klucz Klütz
Kołbacz Kolbatz
Kołobrzeg Kolberg
Kołbaskowo Kolbitzow
Niekłończyca Königsfelde
Urok Königsweg
Karlino Körlin a/Persante
Koszalin Köslin
Kościno Köstin
Kopaniewo Koppenow
Kartno Kortenhagen
Wzgórze Hetmańskie Kosacken Berg
Kraśnica Kratzwiek
Krzekowo Kreckow
Kobylanka Kublank
Zazulin Kuckuckmühle
Uzdrowisko Kurhaus Eckerberg
Kurów Kurow
Łęgi Laack
Łobez Labes
Kołpin Langenstücken
Łasztownia Lastadie
Lębork Lauenburg
Łeba Leba
Lubin Lebbin
Lubieszyn Lienken
Modrzewko Louisenhof
Lubczyna Lübzin
Tarnówko Lüttkenhagen
Płochocin Luisenhof
Borzysławiec Luisenthal
Będargowo Mandelkow
Mirosławiec Märkisch Friedland
Redlica Marienthal
Arkonka Martin See
Maszewo Massow
Miłogoszcz Mehgast
Mścięciński Las Messenthiner Wald
Park Leśny Mścięcino Messenthiner Wald
Międzyzdroje Misdroy
Starków Mittelmühle bei Altdamm
Mierzyn Möhringen
Mielno Mölln See
Żabnica Mönchkappe
Moryń Mohrin
Mszczuje Moorbrück
Morzyczyn Moritzfelde
Śmierdnica Mühlenbeck
Wielichówko Münsterberg
Zacisze Muthgebermühle
Rzedziny Nassenheide
Nowogard Naugard
Niemierzyn Nemitz
Barnisławiec Neu Barnimslow
Nowe Brynki Neu Brünken
Nowa Jasienica Neu Jasenitz
Nowa Kobylanka Neu Kublank
Tanowiec Neu Lüttkenhagen
Kijewko Neu Rosengarten
Przęsocin Neuendorf
Kępinka Neuenkamp
Dołuje Neuenkirchen
Sławoszewo Neuhaus
Nowe Leśno Neuleese
Stare Czarnowo Neumark
Szczecinek Neustettin
Raczki Neuteich
Nowe Warpno Neuwarp
Siadło Dolne Niederzahden
Ińsko Nörenberg
Pucice Oberhof
Odra Oder
Międzyodrze Oderbruch
Skolwin Odermünde
Dolina Odry Odertal
Pargowo Pargow
Parnica Parnitz
Pstrowo Petrihof
Dunikowo Plantage
Płoty Plathe
Płonia (rzeka) Plöne
Podjuchy Podejuch
Pilichowo Polchow
Police Pölitz
Polanów Pollnow
Pomorzany Pommerensdorf
Debrzno Preussisch Friedland
Przemocze Priemhausen
Przylep Prilipp
Przecław Pritzlow
Podańsko Puddenzig
Poczernin Pützerlin
Pogorszewo Puggerschow
Pyrzyce Pyritz
Okonek Ratzenbuhr
Rekowo Reckow
Resko Regenwalde
Radziszewo Retzowsfelde
Rurka Rörchen
Kijewo Rosengarten
Dunikowo Rosengarten, Plantage
Rosówek Rosow
Darłowo Rügenwalde
Runowo Pomorskie Ruhnow
Miastko Rummelsburg
Goplany Jezioro Sand See
Arkonka Sandbäk
Ustronie Sauersackmühle
Ostoja Schadeleben
Gumieńce Scheune
Moczyły Schillersdorf
Świdwin Schivelbein
Sławno Schlawe
Grodzka Wyspa Schlächterwiese
Bolków Schlangenhorst
Człopa Schloppe
Skolwin Scholwin
Pogodno Schönau
Kamieniec Schöningen
Zabród Schönwerder
Świerczewo Schwarzow
Żelewo Seelow
Żelisławiec Sinzlow
Zalesie Sonnenwald
Dobroszyn Sophienthal
Motaniec Spaldingsfelde
Skarbimierzyce Sparrenfelde
Stargard Szczeciński Stargard /Pom
Cieszyce Steinkrug
Stepnica Stepenitz
Cieszyce Sternkrug
Szczecin Stettin
Stawno Stevenhagen
Stobno Stöven
Słupsk Stolp
Ustka Stolpmünde
Stołczyn Stolzenhagen
Trzebusz Stutthof
Święta Swante
Świnoujście Swinemünde
Żydowce Sydowsaue
Czaplinek Tempelburg
Smolno Teerofen
Turzyn Torney
Trzebiatów Treptow a/Rega
Trzeszczyn Trestin
Trzynik Trienke
Łęsko Unter Karlsbach
Goślice Vogelsang
Wołczkowo Völschendorf
Warnołęka Wahrlang
Wąwelnica Wamlitz
Węgorzyno Wangerin
Warnik Warningshof
Warszewo Warsow
Wartków Wartekow
Odolany Wedelshöhe
Słowieńsko Wendorf
Wieńkowo Wenkendorf
Łękno Westend
Rusałka Westend See
Uniemyśl Wilhelmsdorf
Czarna Łąka Wihelmsfelde
Włodkowice Wilhelmshöhe
Krzekoszów Wilhelmsmühle bei Altdamm
Czepino Wintersfelde
Wysoka Gryfińska Wittstock
Wolin Wollin
Wełtyń Woltin
Osów Wussow
Biała Leśniczówka Wussower Försterei
Niebuszewo Zabelsdorf
Suchań Zachan
Sianów Zanow
Cybulino Zeblin
Siedlice Zedlitzfelde
Cedynia Zehden
Trzebież Ziegenort
Cisewo Zimmermannshorst
Rogatka Zollhaus bei Finkenwalde
Żelechowa Zülchow
 
Infoman